Sivil Toplum Zirvesi Raporu Yayımlandı

Ödül töreni, rapor sunumu ve panellerle “Geleceğin Sivil Toplumu” gündemiyle ilk kez gerçekleştirilen Sivil Toplum Zirvesi’nin çıktılarına bu rapordan ulaşabilirsiniz.

2022 Sivil Toplum Zirvesi Raporu
2022 Sivil Toplum Zirvesi'ndeNeler Yer Aldı?

Geleceğin Türkiyesinde Sivil Toplum

İLKE Vakfı’nın hazırladığı “Geleceğin Türkiyesinde Sivil Toplum” raporu kamuoyu ile paylaşıldı. Raporda sivil toplumun Türkiye’deki karşılığı tarihsel, siyasal, toplumsal ve kurumsal açıdan yeni bir bakışla ele alındı ve gelecekte gelişen, dönüşen, dengeli ve barışçıl bir toplumun inşasındaki rolü ve yeri tartışıldı.

SİVİL TOPLUM ÖDÜLLERİ

SİVİL TOPLUM ÖDÜLLERİ

2022 Sivil toplum ödülleri sahiplerini buldu. Sivil Toplum Ödülleri ile sivil toplum alanındaki çalışmalarda kalitenin yükseltilmesi, nitelikli çalışmaların ödüllendirilmesi, yeni ve özgün çalışmaların teşvik edilmesi ve alana dair farklı yaklaşımların geliştirilmesini sağlamayı amaçlıyoruz.

"SİVİL TOPLUMUN GELECEĞİ" PANELLERİ

"SİVİL TOPLUMUN GELECEĞİ" PANELLERİ

“Sivil Toplumun Geleceği Panelleri” kapsamında Türkiye’nin gelecek perspektifinde sivil toplumda “gençlik” ve “yeni yönelimler” konuları ele alındı.

Zirve Hakkında

Sivil Toplum Akademisi olarak 21 Mayıs 2022 tarihinde Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezinde Sivil Toplum Zirvesi’nin ilkini gerçekleştirdik.

İLKE Vakfı, Sivil toplumun küresel olarak yeniden konumlandırılması ve Türkiye’nin gelecek perspektifinde sivil toplumun aldığı rolü tanımlamak üzere “Geleceğin Sivil Toplumu” gündemiyle ilk kez SİVİL TOPLUM ZİRVESİ düzenlendi..

PROGRAM
Nerede?

Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi
Üsküdar, İstanbul

Konuşmacılar

Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş, Prof. Dr. Lütfi Sunar, Prof. Dr. Gökhan Tuncel, Sümeyye Ceylan, Yavuz Yiğit, Zeynep Sena Soyyiğit, Süleyman Ragıp Yazıcılar, Prof. Dr. Mehmet Lütfi Arslan, Ali Kurt

Ne Zaman?

21 Mayıs 2022, Cumartesi
13.00-18.30

Düzenleyen

İLKE VAKFI
Sivil Toplum Akademisi

STA Hakkında

Sivil toplumun konuları, sorunları ve ihtiyaçlarına yönelik bilgi üretmek ve ürettiği bilgiyi tüm paydaşlarına sunmak amacıyla kurulmuştur. Çalışma sahası; eğitim, araştırma ve raporlama olmakla birlikte STA, sivil toplumun dikkat noktalarına yönelik çalışmalarını hem ulusal hem de uluslararası sahada sürdürme hedefindedir. STA, geliştirdiği projeler ve araştırmalar ile STK’ların kapasite, üretim ve iletişim kabiliyetlerine yönelik odak çalışmalar yapmaktadır.

Detaylı Bilgi

KONUŞMACILAR

Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş 1

Categories: Geleceğin Türkiyesinde Sivil Toplum Rapor Sunumu

Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Çalışmalarında kurumsal kapasitenin yapısal ve yönetsel bakımdan geliştirilmesi, değişim yönetimi, yönetim psikolojisi, kariyer kimliğinin oluşumu ve değişimi konularına odaklanmaktadır. Son yıllarda STK’ların yönetimi ve yükseköğretimin yönetimi ilgilendiği alanlar arasındadır.

Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş 1

Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır....

Prof. Dr. Lütfi Sunar

Categories: Geleceğin Türkiyesinde Sivil Toplum Rapor Sunumu

Lisans eğitimini 2002 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Ekonomi bölümlerinde tamamladı. 2010 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde “Karl Marx ve Max Weber’in Doğu Toplumlarına Yaklaşımları” başlıklı teziyle doktorasını tamamladı. Sosyolojik teori, sosyoloji tarihi, şarkiyatçılık alanında çalışmalarda bulunan Lütfi Sunar, hâlen İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Prof. Dr. Lütfi Sunar

Lisans eğitimini 2002 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve...

Prof. Dr. Gökhan Tuncel

Categories: Geleceğin Türkiyesinde Sivil Toplum Rapor Sunumu

1973 yılında Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde doğdu. İlk orta ve lise eğitimini aynı ilçede tamamladı. 1994 yılında İnönü Üniversitesi İİBF Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Anabilim Dalı’nda lisansüstü öğrenimini tamamlayan Tuncel, aynı üniversitenin İİBF Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Sivil toplum, göç, siyasi partiler ve iktidar – muhalefet ilişkileri konularında çalışmaları bulunan evli ve üç çocuk babasıdır.

Prof. Dr. Gökhan Tuncel

1973 yılında Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde doğdu. İlk orta ve lise...

Sümeyye Ceylan

Categories: Geleceğin Sivil Toplumunda Gençlik

Eğitim tasarımcısı, Usturlab kurucusu. Ceylan, 1984 yılında İstanbul’da doğdu. Viyana Üniversitesi Matematik Bölümü’nden mezun oldu. Hızlı Fourier Dönüşümü üzerine yaptığı yüksek lisans çalışmasına ek olarak pedagoji alanında ikinci yüksek lisans çalışmasını tamamladı. Viyana Kuffner Rasathanesi’nde Astronomi eğitimi aldı. Başlıca akademik ilgi alanları toplum-bilim çalışmaları, doğa ve oyun temelli bilim eğitimi, matematik felsefesi, mantık, bilim tarihi, STEAM eğitimi ve sosyal girişimciliktir. Ceylan eğitim sisteminin çalışma biçimini değiştirecek çalışmalar yapmak, çocuk dostu, oyun ve hayal gücüne dayalı bir eğitim metodolojisi oluşturmak amacıyla eğitim içerikleri, oyunlar, eğitim materyalleri, eğitim mekânları, bilimsel sergiler ve bilim merkezleri tasarlayan Usturlab’ın kurucularındandır. Çeşitli eğitim kurumları, kamu kuruluşları ve özel şirketler için danışmanlık yapmaya devam eden Sümeyye Ceylan evli ve iki çocuk annesidir.

Sümeyye Ceylan

Eğitim tasarımcısı, Usturlab kurucusu. Ceylan, 1984 yılında İstanbul’da doğdu. Viyana...

Yavuz Yiğit

Categories: Geleceğin Sivil Toplumunda Gençlik

Yeditepe Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret, Antwerp Üniversitesi’nde Uluslararası İletişim okudu. Cambridge Üniversitesi’nde münazara, hitabet, liderlik, sosyal girişimcilik konularında eğitimler aldı. 10 farklı ülkede 200’den fazla projede yer aldı. TEDX Ankara dâhil olmak üzere Türkiye genelinde binlerce konuşma yaptı. Ulusal ve uluslararası münazara turnuvalarında şampiyonluklar elde etti. Eğitim verdiği öğrencileri Dünya Arapça Münazara Şampiyonluğu da dâhil 50’den fazla kupa kazandı. Öğrencilere, iş insanlarına, gazetecilere, siyasilere hitabet ve tartışma teknikleriyle ilgili dersler verdi. OkulDışı’nın kurucusu ve Münazara Hitabet Derneği başkanıdır.

Yavuz Yiğit

Yeditepe Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret, Antwerp Üniversitesi’nde Uluslararası İletişim okudu. Cambridge...

Zeynep Sena Soyyiğit

Categories: Geleceğin Sivil Toplumunda Gençlik

Zeynep Sena Soyyiğit, uzman psikolojik danışmandır; çocukluk, gençlik, eğitim, gönüllülük ve sivil toplum alanında çalışmalar yapmaktadır. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde onur dereceleriyle tamamlamıştır. 2012’de katıldığı Kitap Ayracı Projesi ekibinde aktif olarak görev almıştır. İyilikhane’nin kurucu üyesi ve başkan yardımcısı olan Soyyiğit, idari sorumlu ve eğitim projeleri danışmanı vazifeleriyle dernekte hizmet etmektedir.

Zeynep Sena Soyyiğit

Zeynep Sena Soyyiğit, uzman psikolojik danışmandır; çocukluk, gençlik, eğitim, gönüllülük...

Süleyman Ragıp Yazıcılar

Categories: Geleceğin Sivil Toplumunda Gençlik

İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Din Psikolojisi dalında yüksek lisansını tamamladı. Şu an Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde “Kişilerarası İletişim” bölümünde doktora yapan Yazıcılar, aynı zamanda Genç Dergisi’nin Yazı İşleri Müdürlüğünü ve Uluslararası GENÇ Derneği’nin başkanlığını yürütmektedir.

Süleyman Ragıp Yazıcılar

İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi...

Prof. Dr. Mehmet Lütfi Arslan

Categories: Sivil Toplumda Yeni Eğilimler

Mehmet Lütfi Arslan, 1995 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitenin yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.  Özel sektörde medya ve insan kaynakları alanında 15 sene kadar çalıştıktan sonra 2011 senesinde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü Yönetim Organizasyon Kürsüsü’ne yardımcı doçent olarak atandı.2012- 2018 yılları arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde farklı idari görevlerde bulundu. 2015 senesinde Yönetim-Strateji alanında Doçent olan Arslan,2021 senesinde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü Yönetim-Organizasyon Kürsüsü’ne Profesör olarak atandı. 1 Mayıs 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi İnsan Kaynağı ve Kariyer Planlama Dairesi Başkanlığına atanan Arslan halen bu görevine devam etmektedir.

Prof. Dr. Mehmet Lütfi Arslan

Mehmet Lütfi Arslan, 1995 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden...

Ali Kurt

Categories: Sivil Toplumda Yeni Eğilimler

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Pedagoji bölümü ve aynı üniversitenin Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Hukuk Fakültesi Özel Hukuk Bölümünde yüksek lisans yaptı. Halen İstanbul Barosu’nun kayıtlı avukatlarındandır. Gıda ve enerji sektörlerinde ticari ortaklık ve yönetim kurulu üyelikleri bulunan Ali Kurt, aynı zamanda Ahmet Husrev Altınbaşak Efendi’nin kurucusu bulunduğu Hayrat Vakfı’nın, keza Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı’nın yönetim ve icra kurulu üyeliklerini yürütmektedir. 2005 yılı Mayıs ayında “Değişen Dünyada Yeni Bir Vizyon Arayışı” başlıklı uluslararası konferans beraberinde şekillenen İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği’nin kuruluş çalışmalarının koordinasyonunda yer alarak Türkiye temsilciliği görevini üstlendi. Birliğin 2012 yılında Genel Sekreterlik görevine seçilmiş olup halen bu görevi yürütmektedir. Evli ve beş çocuk babası olan Ali Kurt, orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Ali Kurt

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Pedagoji bölümü ve aynı üniversitenin Hukuk...

PROGRAM

13:00Açılış ve Sivil Toplum Ödülleri Töreni
Saat14:00Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş Yıldız Teknik Üniversitesi
Saat14:00Prof. Dr. Lütfi Sunar İstanbul Medeniyet Üniversitesi
Saat14:00Prof. Dr. Gökhan Tuncel İnönü Üniversitesi
Moderatör15:30Erol Erdoğan Moderatör
Saat15:30Sümeyye Ceylan Usturlab Atölye
Saat15:30Zeynep Sena Soyyiğit İyilikhane Çocuk Derneği
Saat15:30Yavuz Yiğit OkulDışı
Saat15:30Süleyman Ragıp Yazıcılar Uluslararası Genç Derneği
Moderatör17:00Prof. Dr. Ömer Torlak Moderatör
Saat17:00Prof. Dr. M. Lütfi Arslan İstanbul Medeniyet Üniversitesi
Saat17:00Ali Kurt İDSB Genel Sekreteri
3Oturum
9Konuşmacı
3Sivil Toplum Ödülü

Sık Sorulan Sorular

Zirve nerede olacak?

Zirve, Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde olacak.

Zirve kaç gün sürecek?

21 Mayıs 2022 Cumartesi günü yapılacak Zirve, tek gün planlanmıştır.

Zirvede konuşulan konular kimi ilgilendirir?

Zirve, sivil toplum kuruluşlarında çalışan profesyoneller ve gönüllüler başta olmak üzere ilgili herkesin faydalanacağı sunumları içermektedir.

Zirveye katılım ücretsiz mi?

Zirveye katılım ücretsizdir.

Şehir dışından gelen katılımcılar için ulaşım ve konaklama desteğiniz var mı?

Şehir dışından gelen katılımcılar için ulaşım ve konaklama desteği bulunmamaktadır.

Size nasıl ulaşabilirim?

Her türlü soru, talep ve önerilerinizi sta@ilke.org.tr adresi üzerinden bize iletebilirsiniz.

DÜZENLEYENLER

DESTEKÇİ